Borůvky

Zázrak přírody zvaný borůvka

Takto můžeme začít příběh této výjimečné rostliny. Borůvka, kterou matka příroda obdařila mnoha přednostmi, si získává oblibu a uznání na našich stolech. Nejde jen o její intenzivní chuť a atraktivní přečtěte si více »

borůvky

Výživové vlastnosti borůvek

Borůvky jsou bohatou porcí vitamínů přímo z přírody. Ale to není všechno! Tato neobvyklá rostlina, která zdobí nejednu polskou zahradu, nabízí mnohem víc než jen příjemnou chuť. Zásoby vitaminu C a a přečtěte si více »

švestky

Švestky v zahradě

Švestky jsou poměrně náročné stromy na pěstování, takže pokud chcete získat bohatou úrodu, musíte jim poskytnout ty správné podmínky. Při nesprávné péči a vysazení na nevhodném místě mohou vymrznout, přečtěte si více »

 

Švestky v zahradě

Švestky jsou poměrně náročné stromy na pěstování, takže pokud chcete získat bohatou úrodu, musíte jim poskytnout ty správné podmínky. Při nesprávné péči a vysazení na nevhodném místě mohou vymrznout, onemocnět a nemusí plodit.

Švestky - požadavky a podmínky pro pěstování

Téměř každá odrůda švestek nejlépe roste v úrodné, humózní a poměrně vlhké půdě. Květy švestek jsou velmi citlivé na mráz. Před výsadbou stromků je dobré půdu půl na půl smíchat s kompostem. Při výběru stromu musíte vzít v úvahu různé typy opylení odrůd švestek, mohou to být:

- samosprašný, pak může na zahradě růst jeden strom,

- částečně samosprašný, strom se opyluje sám, ale lépe plodí, když je opylen cizím pylem,

- opylovaný plodí pouze při opylení pylem jiné odrůdy https://mORAVSKE-SADY.CZ/cs_CZ/c/Svestkove-stromy/28 švestky, v takovém případě je potřeba vysadit více druhů stromů a ne všechny spolu dobře koexistují.

Staré odrůdy švestek plodí většinou každé dva roky, pak jsou velmi hojné. Starší odrůdy švestek také nejsou tak náročné na půdu. Nejlepší místa, která mají rádi různé druhy švestek, jsou slunná místa. Ovocné stromy nejlépe rostou na chráněném místě, kde je klid a ticho. Je důležité zajistit, aby substrát nebyl příliš světlý a písčitý, protože stromy je nutné udržovat v zásaditém pH.

Druhy švestek

Při výběru nejlepších odrůd švestek pro vaši zahradu musíte vzít v úvahu nejen odolnost vůči chorobám a chuť ovcí, ale také to, jaké má strom opylování. Mezi rané odrůdy švestek patří:

Queen Victoria je stará odrůda známá téměř po celé Evropě, oválné růžovofilé plody mají žlutou a sladkou dužinu, která špatně trčí z pecky, strom plodí každý rok, tyto druhy švestek dozrávají koncem srpna.

Heřman, dezertní odrůda s oválnými, středně velkými, krásnými, kaštanovými plody s tmavě modrým ruměncem, bílo-žlutou dužninou odlupující se od pecky, každoročně středně plodí, je odolný vůči mrazu a chorobám.

Japonská kometa, švestky tohoto typu, vznikla na Ukrajině jako výsledek spojení japonské švestky s aliche. Slupka je karmínově červené barvy, dužina je velmi chutná. Jedná se o odrůdy slivoní, které jsou velmi odolné vůči povětrnostním vlivům.

Mezi pozdní odrůdy švestek patří:

Prezident zakrslá švestka je stará odrůda vyšlechtěná v Anglii, slupka plodů se v chladnějším létu zbarvuje do fialova, v teplejších karmínových filetech dozrává dužnina plodů chutně i do konce října.

Maďarská obyčejná švestka, to jsou staré odrůdy švestek s nedefinovaným rodokmenem, pochází z Malé Asie, má žlutou nebo zelenožlutou dužinu, která je sladká a šťavnatá, dozrává od poloviny září do konce října. Zralé plody neopadávají, dají se uchovat na stromě, ztrácejí pak hořkost, zesládnou, jsou velmi chutné a dezertní.

Abyste měli bohatou a každoroční úrodu švestek, vyplatí se volit samosprašné odrůdy, velký výběr takových a dalších odrůd nabízí. Pro pěstování se vyplatí vybrat odrůdy, které jsou méně náchylné k chorobám.

Související články